Liečivý prírodný elixír – arganový olej

Produkt prírody, ktorý sa postará o zdravie a krásu vašej pleti. Vďačiť zaň môžeme marockým ženám pracujúcim v arganových manufaktúrach, kde spracúvajú plody polopúštnych stromov, argánií.

obr9

Až päťdesiat kilogramov arganových orechov treba na výrobu jedného litra arganového oleja. Nielen zber plodov, ale aj ich spracovanie zaberie na tento jeden liter 18 až 20 hodín manuálnej práce. Hoci už samotné lisovanie v dnešnej dobe majú na starosti nerezové stroje, orechy treba najprv rozbiť a odstrániť z tvrdých škrupín, až po tom ich možno lisovať. Výsledkom je vzácny a mimoriadne účinný olej, ktorý sa používa na pleť proti vráskam, ale aj ako bežná súčasť kozmetickej starostlivosti o pleť a vlasy. Náročnej výrobe zodpovedá aj pomerne vysoká cena. Oleje, ktoré sú vyrobené touto prirodzenou metódou, sú totiž bez akýchkoľvek chemických látok, neobsahujú iné oleje a ich výroba je prísne kontrolovaná ekológmi. Takýto prírodný olej má aj najvýraznejšie účinky.

obr3

Čo za svoje peniaze dostanete? Ide o olej, ktorý má zlatožltú farbu a jemnú orieškovú vôňu a pri použití nezanecháva mastný film. Bohatý je na vitamín E, ktorého obsahuje až dvakrát toľko ako olej olivový. Vitamín E chráni pleť pred vonkajšími vplyvmi, voľnými kyslíkovými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za jej starnutie. Pleť hydratuje do hĺbky a nemusia sa ho vôbec báť ani dámy, ktoré majú mastnejšiu pleť. Naopak, po niekoľkých týždňoch užívania môžete spozorovať dokonca zníženie produkcie kožného mazu. A ako prírodný produkt má aj liečivé účinky. Spoločnosť v Maroku ich objavila už dávno, preto sa začal olej vyrábať takmer v každej tradičnej domácnosti a neskôr sa chýr o ňom rozšíril do sveta. Arganový olej totiž pomáha pri začervenaní, podráždení alebo popálení pokožky, takisto pri psoriáze, lupienke, či dokonca aj pri akné.