F1 Monte Carlo

F1: To nie sú len preteky, to je taktiež fesitval úžasných destinácií

Nebudeme si klamať, F1 je fenomén, nie je to iba športové odvetvie. Áno, v prvom rade o pretekanie a o to, kto ako prvý prejde cieľovou rovinkou, ale fanúšikovia majú Formulu 1 radí aj z mnohých iných dôvodov. Jedným z nich sú nádherné scenérie, ktoré môžeme sledovať počas tréningov, kvalifikácií a veľkých cien. Áno, F1 je prítomná všade vo svete a populárna taktiež. 

Sezóna tradične začína v Austrálii, v nádhernom meste Melbourne, kde má svoj domov napríklad aj tenisový grand slamový turnaj Australian Open. Fanúšikovia majú veľmi radi aj dianie v Európe, napríklad Monako, konkrétne Monte Carlo, ktoré je každoročne veľkou udalosťou a je skoro nemožné tam predbiehať. Veľké kultúrne akcie, úzke uličky a veľmi veľa napätia, tak by sa to dalo v krátkosti zhrnúť. Potom môžeme spomenúť napríklad Red Bull Ring v Rakúsku, ktorý je, ako dobre tušíte, domovom tímu Red Bull Racing a určite netreba zabudnúť na Taliansko.

Či už bude reč o veľkej cene Emiliana Romagna, v regióne, kde sa nachádza aj Faenza, domov tímu Scuderia AlphaTauri, alebo legendárnu Monzu, kde je, bez pochýb, domáce predovšetkým ikonické Ferrari. A čo tak napríklad Barcelona? Miesto, kde sa konajú predsezónne tréningy, má nádherné pláže, pamiatky aj hory a koná sa tam taktiež Veľká cena Španielska. Európa ponúka aj zastávky v Nemecku, v Maďarsku či napríklad v Belgicku. Všade sú prítomní ľudia, všade to ľudí baví a všade sú piloti monopostov braní za osobnosti veľkosti rockových hviezd.

Keď ideme mimo Európu, do popredia sa tlačia najmä Spojené arabské emiráty, konkrétne Abú Dhabí, kde je každoročná veľká cena ostro sledovaná a jej návštevníkmi su často aj rôzne osobnosti šoubiznisu. Máme tu aj Bahrajn, Sakhir, kde sa stal v minulom roku hrdinom mexický pilot Sergio Checo Pérez. Ten je teraz v Red Bulle Racing, kde je jeho tímovým kolegom Max Verstappen, ktorý patrí v službách, ktoré robia stávky naživo medzi najväčších favoritov zisk titulu majstra sveta. Aktuálne je naňho vypísaný kurz približne 2,20 a jeho súperom je najmä britský pilot Lewis Hamilton z Mercedesu.

Keď sme pri britskom pilotovi, nesmieme zabudnúť na okruh Silverstone vo Veľkej Británii, ktorý je vyslovene legendárny. A čo Amerika? Severná, tak to je veľká cena Kanady. Južná? Určite okruhy Portimao a Interlagos, to sú názvy, ktoré rezonujú aj ľuďom, ktorí nesledujú pretekárske športy. Jednoducho, aj keď si možno myslíte, že človek iba pozerá ako formuly predbiehajú jedna druhú a na konci niekto vyhrá, je za tým ďaleko viac. F1 je v pozícii športového odvetvia, ktoré istým spôsobom spája svet a darí sa mu to naozaj výborným spôsobom.

Napríklad, spomínaný mexický jazdec Sergio Pérez je doma v Mexiku obrovskou hviezdou a sledujú ho milióny ľudí, to isté taktiež japonský pilot Yuki Tsunoda, ktorý je v Ázii nesmierne populárny. Keď sme na ázijskom kontinente, určite sa vám tlačia do mysli veľké ceny v Malajzii, na okruhu Sepang a v Singapure, kde je to každoročne poriadne zaujímavé predstavenie. F1 je plná príbehov, plná zaujímavostí a plná cestovateľských destinácií, ktoré sú nesmierne zaujímavé a určite neurobíte chybu, ak ich zaradíte aj na svoj súkromný bucket list.