Detský nábytok: Ako ho vybrať a na čo si dať pozor?

Keď zariaďujete detskú izbu novým nábytkom, je potrebné zohľadniť celý rad parametrov. Samozrejme, že deti zaujme hlave farebné prevedenie nábytku. Myslieť by sme ale mali v prvom rade na bezpečnosť. Tá začína výberom materiálu a končí samotným prevedením detského nábytku. Na to je dobré myslieť a tiež na to, čo musí detský nábytok spĺňať sa dozviete v tomto článku.

Detský svet je plný hier, poznávanie a učenie sa. Deti sú prirodzene zvedavé a prostredie, ktoré im vytvárame, by malo rozvíjať ich fantáziu a zručnosti. Už dávno nie je detský nábytok len nudnou odnožou bežného nábytku. Výrobcovia vsádzajú na farebnosť a dômyselné detaily. Pri výbere detského nábytku by sme sa nimi ale nemali nechať pohltiť a mali by sme sa zaujímať aj o rýdzo praktické parametre. Pozrite sa tiež do našej galérie na zaujímavé tipy detského nábytku.

Detský nábytok sa mení v čase

Predovšetkým, pamätajte na to, že až na niektoré výnimky (rastúce stoly alebo stoličky) s deťmi detský nábytok neporastie. To sa týka najmä postele alebo skríň. Kým bábätká a batoľatá potrebujú vlastne len postieľku, komodu na oblečenie a prvé hračky, predškoláci už využijú viac vlastného priestoru a pre školákov bude potrebné zadovážiť kvalitný písací stôl, posteľ, úložné priestory na oblečenie, hračky a ďalšie potreby. S nástupom do školy sa detská izbička premieňa z herne na malú pracovňu. Na to je potrebné pri zariaďovaní detskej izby myslieť.

Čo dieťa potrebuje v detskej izbe

  • Bábätko a batoľa - postieľka, komoda, prípadne ohrádka alebo iný menší priestor na hranie.
  • Predškolské dieťa - posteľ, úložné priestory na hračky a oblečenie, priestor na hranie.
  • Školák - posteľ, písací stôl a stoličky, úložné priestory na hračky a oblečenie, priestor na hranie

Priorita: Bezpečný detský nábytok

Výrobcovia detského nábytku rodičov príliš nešetria. Ponuka sa rozrastá o krásne a premyslené sady detského nábytku. (Hneď by sa rodič rád vrátil do detských rokov, keď zaspomína na svoju fádne zariadenú izbičku z kúskov nábytku, ktoré k sebe príliš neladili.) Naozaj je z čoho vyberať. Ešte než ale začneme riešiť, či zvoliť modrý, zelený, žltý alebo červený dekor, mali by sme myslieť na bezpečnosť.

Samozrejme, výrobcovia detského nábytku musia spĺňať príslušné normy (ich prehľad nájdete nižšie). Napriek tomu je vhodné zaujímať sa o to, z čoho a ako bol detský nábytok vyrobený. Niet asi pochýb o tom, že ideálnym materiálom je masív, pretože drevo je prírodným materiálom a je zdravotne nezávadné. Nevýhodou je pochopiteľne vyššia cena. Preverte si tiež, aké laky boli na natretie detského nábytku použité. Súčasne zohľadnite aj celkové prevedenie nábytku - či deti skutočne dobre dosiahnu na poličky, skrinky a zásuvky, či sú rohy dostatočne oblé pod.

Detský nábytok a normy

  • STN 91 0612 upravuje požiadavky na detský sedací nábytok
  • STN EN 716-1 + A1 upravuje požiadavky na detské postieľky a skladacie postieľky
  • STN EN 12227 upravuje požiadavky na detské ohrádky
  • STN 91 0811 upravuje požiadavky na detský stolový nábytok
  • STN 91 1014 upravuje požiadavky na matrac pre detský nábytok na ležanie

Funkčný aj hravý detský nábytok

Detská izba by mala spĺňať hneď niekoľko parametrov. Vedľa estetickej stránky musí byť nábytok aj praktický, funkčný a pohodlný. Dostatok úložných priestorov je samozrejmosťou. Pokiaľ budú súčasťou detského nábytku rôzne skrinky a poličky, zaujímajte sa o ich možnosti pripevnenia k stene a stabilitu. Praktické je tzv. spomalené zatváranie dvierok skríň, čo je určite bezpečnejšie pre detské prsty.

Bezpečný detský nábytok by nemal byť vybavený úchytkami, popr. sú vhodné úchytky oblé. Vhodnejšie sú tzv. zadlabávacie otvory. Nábytok určený do detskej izby by nemal mať žiadne police, vitríny či iné doplnky zo skla, pretože ak by ich pri hre deti nechtiac rozbili, mohli by sa ľahko porezať.

Výrazné farby a kontrasty budú dotvárať celkový dojem detskej izby a dieťaťu pomôžu vytvárať si rozlišovacie schopnosti. Starším deťom môžu naopak viac vyhovovať pastelové alebo decentnejšie farby.