Chystáte sa na vysokú? Rozhodnite sa zodpovedne

Maturujete? A čo po strednej? Ak túžite ísť študovať ďalej, povinné prihlášky na vysokú školu máte zrejme už dávno podané. Možno však stále nie ste celkom rozhodnutí, ktorú zo škôl uprednostníte.  Pomôcť pri výbere by vám mohlo aj zodpovedanie niekoľkých zásadných otázok. Ktoré to sú?

Nie je vysoká ako vysoká

V posledných rokoch sa na Slovensku akoby roztrhlo vrece s vysokými školami a rôznymi študijnými odbormi, ktoré ponúkajú. Avšak to, že získate diplom, ešte nič neznamená. Dnes, keď je štúdium na vysokej skoro štandardom, už nejde iba o titul, hocijaký, len nech je. Práve naopak, je čoraz dôležitejšie zodpovedne sa rozhodnúť, na akú vysokú školu pôjdete študovať, aby vaše štúdium a roky strávené na univerzite nevyšli nazmar. Preto sa zamyslite, čo skutočne chcete a čo od štúdia očakávate.

Zodpovedný krok

Pokojne si na to sadnite, vezmite pero a papier a spisujte. Všetky pre a proti, aby ste to videli čierne na bielom. Následne sa vám bude omnoho jednoduchšie rozhodovať, kam na vysokú školu nielen v Bratislave a kam rozhodne nie.

Zásadné otázky, na ktoré sami sebe úprimne odpovedzte:

„Čo chcem v živote robiť?“

 „Čo som sa doposiaľ naučil?“

„ Na čo mám nadanie, talent? Čo ma skutočne baví?“

„Čo vôbec neviem, čo ma nebaví?“

A teraz, po ich zodpovedaní, stále neviete, ktorý študijný odbor by bol pre vás tým pravým?

Konkrétny výber

Po ujasnení si, čo áno a čo určite nie, prichádza čas objektívne zhodnotiť ponuku vysokých škôl u nás. Ak ste do užšieho výberu svojich budúcich povolaní, a teda i študijných odborov posunuli predsa len priveľa možností, skúste sa na to pozrieť reálne, okom budúceho absolventa. Ktoré zamestnania sú najperspektívnejšie? A ktoré odbory naopak vedú rovno na úrad práce? Nie je zložité dopátrať sa k prieskumom o aktuálne najlepšie platených miestach na Slovensku, ako aj o vývine trhu práce v našej krajine.

Toto všetko sú aspekty, ktoré nemožno podceniť či úplne odignorovať. Preto, ak nechcete tri či päť rokov len presedieť na prednáškach a tiež netúžite po tom, aby vaša poctivo napísaná bakalárska práca i iné vysokoškolské projekty bola len nutnosťou, ktorá po obhájení zapadne prachom a vy s ňou, vyberajte si svoju budúcu vysokú školu zodpovedne.

Menšou pomôckou môže byť aj každoročný rebríček ARRA, ktorý hodnotí jednotlivé slovenské fakulty, prípadne kredibilita vysokej školy, ktorú zvyšujú partnerstvá s inými univerzitami v zahraničí, čím sa študentom umožňuje študentom vycestovať a zakúsiť štúdium v zahraničí.

Nech vám na vysokú neostanú len pekné spomienky a kus papiera.