Ako sa správne starať o svoje šperky

Šperky dokážu rozžiariť každú ženu, aj preto by ste im za túto službu mali urobiť drobnú láskavosť – starajte sa o ne. Pretože nielen lacné, ale skutočne všetky šperky, potrebujú starostlivosť a citlivé zaobchádzanie. Jednak im predĺžite životnosť a navyše nikdy nepocítia, čo je to zašlá sláva. Čo by ste mali robiť a čomu sa naopak vyhnúť, aby váš zásnubný prsteň, náušnice po mame či obľúbený náhrdelník vydržali žiariť navždy?

 

Nosenie šperkov

Milióny ľudí po celom svete nosia šperky, ale nie všetci vedia, ako nosiť šperky tak, aby sa predĺžila ich životnosť. Tu je niekoľko tipov:

164369

Pracujete? Dajte si šperky dole

Nezáleží na tom, ako manuálne pracujete, keď chcete predĺžiť životnosť vašich šperkov, dajte si ich dole. Dokonca aj svadobné obrúčky, snažte sa vysvetliť svojmu manželovi či manželke, že keď pracujete v záhrade, je pre vás lepšie, keď si obrúčku odložíte, aby sa vám nezničila alebo nezaniesla.

 

Neponáhľajte sa s nasadením šperkov

Každý má určite ranné rituály – umyť si zuby, naniesť make-up, nastriekať sa parfumom a umyť riad po raňajkách. Všetko toto môže šperky poškodiť. Preto si ich dajte až po tom, čo máte ranný rituál za sebou. A večer si ich dajte dole ešte predtým, ako sa začnete odlíčovať.

 

Bazény a šperky k sebe nepatria

Milujete vodu, bazény, wellness či kúpanie sa? Vaše šperky z toľkého chlóru nadšené nie sú. Preto si vždy predtým, ako sa ponoríte do vody, dajte šperky dole. Platí to aj pre vaše zlaté náušnice, hoci sa nejdete potápať, voda ich môže pokojne ošpliechať. Tiež sa vyvarujte noseniu šperkov počas športovania – jednak môžete zraniť súpera, ale ublížiť môžete sebe aj šperku.

 

162679Ako čistiť svoje šperky

Čistiť svoje šperky by ste mali pravidelne, no mali by ste to robiť opatrne a dať si pozor na prostriedky, ktorými to budete robiť. Ako by ste mali postupovať?

 

Používajte špeciálnu handričku

Na leštenie zlata a striebra používajte špeciálne handričky, ktoré sa predávajú v klenotníctvach. Tiež môžete použiť handričku na čistenie okuliarov. Vyvarujte sa však hygienických vreckovkám či kuchynským utierkam, ktoré môžu povrch poškrabať.

 

Čistite šperky opatrne

Základom ligotavých a pekných šperkov je ich pravidelné čistenie. Vyhnite sa však rôznym bielidlám, ktoré šperky dokážu zničiť. Používať môžete lieh, prípadne špeciálne výrobky na čistenie šperkov.

 

Vyhnite sa čisteniu poškodených šperkov

Nikdy nečistite šperky, ktoré sú poškodené, zlomené alebo prasknuté. Jediné, čo by ste tým dosiahli, by bolo prehĺbenie škôd. Preto akonáhle zistíte, že máte pokazený šperk, odneste ho ku klenotníkovi.

 

Kontrolujte si šperky pravidelne

Tak ako musí ísť auto na pravidelnú prehliadku do servisu, tak musíte vy urobiť pravidelnú prehliadku šperkov a zistiť, či sú v poriadku, či nie sú nalomené alebo či nechýba kamienok. Aj takto predĺžite ich životnosť.