Ako kúpiť kvalitné pneumatiky za priaznivé ceny?

Kvalitné pneumatiky sú základom bezpečnej a pohodlnej jazdy. Ich kúpa však vyžaduje určité schopnosti a znalosti z tejto oblasti. Na trhu sú tisíce produktov, ktoré sa líšia rozmermi ale i vlastnosťami. Poradíme vám, ako si vybrať zo záplavy ponúkaných pneumatík.

Krok prvý – výber dezénu

Správnym výberom pneumatík môžete výrazne ovplyvniť jazdné vlastnosti vozidla. V prvom rade je však nevyhnutné rozhodnúť sa, aká hĺbka dezénu je pre vás správna. Dezén je rozpoznávacím znamením medzi dvoma základnými kategóriami – letné a zimné pneumatiky. Okrem odlišnej hĺbky dezénu, sú zimné pneumatiky označené tiež písmenami M (mud-blato) a S (snow-sneh). Okrem zimných a letných pneumatík poznáme aj ich „kombináciu“ – celoročné pneumatiky. Tu sa však názory expertov rozchádzajú a o ich bezpečnostných vlastnostiach vznikajú dlhé polemiky. Mnohé produkty z tejto kategórie nedisponujú ideálnymi vlastnosťami ani v zime a ani v letnom období.
Nízka hustota dezénu maximalizuje kontaktnú plochu pneumatiky s vozovkou a zlepšuje trakciu. Na druhej strane však obmedzuje možnosti odvádzania vody či nečistôt.
Čo sa týka samotnej hĺbky dezénu, je vyžadovaných 1,6 milimetra pre letné pneumatiky a 3 milimetre pre tie zimné. Z hľadiska bezpečnosti je však ideálne využívať dezén o hĺbke 5 a viac milimetrov.

Krok druhý – označenie pneumatík
Každá pneumatika má jasné označenie prostredníctvom číselného kódu. Tento kód môže bežnému kupujúcemu pripadať  ako nelogický zhluk písmen a čísel. Rozoberme si teda jeden z takýchto kódov postupne 145/70 R13 71T:
145 – šírka pneumatiky v milimetroch
70 – profil pneumatiky
R13 – priemer gumy v palcoch
71 – označuje maximálne zaťaženie, v kilogramoch, na jednu pneumatiku
T – ide o rýchlostný index, ktorý označuje maximálnu možnú rýchlosť. Rôzne pneumatiky sú predávané z rôznymi rýchlostnými indexami

Krok tretí – rozmery kolesa

Rozmery kolesa sa vždy riadia rozmermi disku. Pneumatika musí mať identické číslo označujúce priemer v palcoch, šírka by mala o 10 - 20 milimetrov presahovať šírku disku. Na jeden model automobilu možno nasadiť viaceré kombinácie disku a pneumatiky. Pri osadení automobilu diskami s väčším priemerom musia byť tieto disky obuté do pneumatík s nižším profilom, pričom vonkajší priemer kolesa by mal ostať zachovaný. Šírka kolesa je limitovaná priestorom v blatníku. Príliš široké disky by sa pri pružení mohli šúchať o vnútorný blatník alebo ho poškodiť.

Krok tretí – disky

Pre správny výber diskov sú potrebné tieto základné parametre:
1. tvar ráfika
2. priemer ráfika v palcoch
3. PCD – počet dier x priemer roztečnej kružnice
4. priemer stredového otvoru – udávaný v milimetroch
5. zális – udávaný v milimetroch
Všetky z týchto informácii nájdete u predajcu.
Vo všeobecnosti odporúčame hliníkové disky, nakoľko disponujú estetickým vzhľadom a nižšou hmotnosťou.

Rada na záver: v prípade že hľadáte kvalitu za bezkonkurenčnú cenu, odporúčame letné pneumatiky Matador. Táto značka poskytuje istotu na cestách na základe dlhoročných skúseností v obore.