Ide v podstate o veľmi jednoduchú otázku, ale odpoveď na ňu je o niečo zložitejšia. Poďme sa spolu dopátrať k čo najprijateľnejšej ceste pre Vás.
Ako často meniť motorový filter?
Výmena tohto druhu filtra je stanovená veľmi presne - meňte ho pravidelne po spotrebovaní celého balenia vreciek, čo obvykle znamená 4 až 5 ks vreciek. Síce pri originálnych vreckách to nebýva pravidlom, u alternatívnych dodávateľov obvykle nájdete univerzálny filter na zastrihnutie. Ten si jednoducho prispôsobím podľa veľkosti pôvodného filtra. Keď rozbalíte nové balenie vreciek, filter vymeňte. Pri ďalšom balení proces opäť zopakujte. Skutočne na tom nie je nič zložité
Motorový filter je umiestnený v zadnej časti priestoru za vreckom a proti posunutiu je zaistený plastovou mriežkou. Postup je jednoduchý - mriežku stačí odistit, starý filter vybrať a podľa starého zastrihnúť nový a ten dať do priestoru späť pod mriežku. Dôkladne ju zacvaknite, aby filter nevypadol.
Filter je nesmierne dôležitou súčasťou vysávača - chráni motor vysávača pred vniknutím nečistôt. Môže sa stať, že do vysávača nasajete črepinu z rozbitého pohára, ktorá Vám roztrhne vrecko, alebo pri výmene za nové vrecko ho zle nasadíte a vyasaté nečistoty budú unikať do priestoru vo vnútri vysávača. Pri takýchto situáciách Vám filter zachráni motor vysávača.
Kedy vymeniť HEPA filter vo vysávači?
V tomto prípade je to už trocha zložitejšie.
Výrobcovia rozdeľujú dobu výmeny podľa technológie odlučovania nečistot. Ak ste majiteľom vreckového vysávača, výrobcovia odporúčajú meniť HEPA filter aspoň raz do roka.
Pokiaľ vlastníte bezvreckový vysávač, tak doporučená doba výmeny sa skráti na polovicu. Teda odporúča sa meniť HEPA filter každý polrok. Je to dané hlavne horším odlučovaním nečistôt u bezvreckového vysávača.
Ale...
Toto všetko je veľmi zjednodušený odhad doby, kedy meniť HEPA filter. Pokiaľ bývate v menšom byte sám a vysávate zhruba raz za 14 dní, HEPA filter sa zanesie za podstatne dlhšiu dobu, než u rovnakého vysávača v domácnosti, kde žije štvorčlenná rodina s malými deťmi a domácim miláčikom. Ako teda pochopiť dobu ideálnej výmeny HEPA filtra?
Asi jediným riešením je filter pravidelne kontrolovať. Prvou známkou znečistenia je zašednutie povrchu HEPA filtra zo strany od motora. Preto je dôležité aby ste ho pri kontrole vybrali z vysávača a skontrolovali tak aj zadnú časť, ktorú by ste inak nevideli.
V prípade, že filter hádže odtiene od tmavo šedej až po čiernu farbu, okamžite ho vymeňte.
Ak je filter viditeľne poškodený, pretrhnutý, taktiež ho okamžite vymeňte.
Ak spozorujete, že vysávač nesaje ani po výmene vrecka a kontroly, či nie sú uschané trubky a hubica, určite bude problém v HEPA filtri. Je potrebné ho teda čo najskôr vymeniť za nový.
Takto zanesený filter Vám vo vysávači môže spôsobiť veľké nepríjemnosti, motor sa prehrieva, čo môže viesť až k jeho zničeniu.
Máte v domácnosti alergika? Ak áno, HEPA filter vo vysávači meňte určite častejšie. Aj keď filter triedy 13 zachytí aj tie najmenšie častice s veľkosťou od 0,3 mikrometra, tak zanesený filter zvyšuje možnosti úniku mimo vzduchovú cestu vysávača. Predsa len, čo je prednejšie než zdravie. Určite nestojí za to šetriť na HEPA filtri.
HEPA filtre sú obvykle umiestnené na konci vzduchovej cesty - inými slovami na výstupe vzduchu z vysávača. Jedinou výnimkou na trhu sú vysávače Rowenta Silence Force, ktoré majú tento filter umiestnený v priestore spolu s vreckom - na vstupu vzduchu do motora.
Má umývateľný HEPA filter dlhšiu životnosť?
Tu máme jednoznačnú odpoveď - NIE.
Životnosť, či už umývateľného, alebo neumývateľného filtra je približne rovnaká. Rozdiel je ale v ich údržbe.
Niektorí z výrobcov - ako napríklad značka ETA - odporúčajú umyť umývateľný filter len 3 krát a potom ho vymeniť za nový. Pretože ani dôkladné umytie filtra nepomôže odstrániť najjemnejšie čiastočky prachu, ktoré sú hlboko zafixované vo filtri a tým ho upchávajú. Za nás odporúčame aj umývateľné filtre očistiť tlakom vzduchu - v prípade, že touto možnosťou disponujete.
Foto depositphotos.com