SPRÁVNY VÝBER CHLADNIČKY

Kúpa autochladničky sa môže javiť ako úplne jednoduchá vec. Vojdete do obchodu a kúpite takú, ktorá spadá do Vašich finančných možností. Vedeli ste však, že je rozdiel, či potrebujete autochladničku do auta, do kamiónu alebo karavanu? Stačí Vám termoelektrická chladnička alebo je nutná absorpčná? Ak Vám tieto názvy nič nehovoria, nič to. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Najprv by ste si mali stanoviť zopár bodov, ktoré Váš výber zúžia. Na aký účel autochladničku potrebujete? Chcete len schladiť zopár nápojov počas cestovania? Chcete prenášať potraviny v zmrazenom stave? Bolo by dobré, ak by autochladnička aj hriala? Požadujete vysoký výkon chladenia vo veľkých horúčavách? Prinášame Vám zopár informácií a tipov, ktoré by Vám mohli pomôcť pri výbere novej autochladničky. Na trhu pôsobí aj firma Dometic, ktorá ponúka niekoľko druhov autochladničiek. Prinášame Vám prehľad, ktorý sa Vám pomôže zorientovať.

  • Termoelektrická autochladnička

Tento typ chladničky určite oceníte. Vďaka napájaniu na zásuvku v aute v nej ostanú nápoje príjemne chladné. Je využiteľná aj pri vysokej vonkajšej teplote. No to nie je všetko, čo táto chladnička ponúka. Okrem chladenia má aj funkciu ohrievania. Teda aj hotové, teplé jedlo si jednoduchým prepnutím funkcie uchová svoju teplotu.

Výhodou je už spomínaná funkcia chladenia alebo ohrevu. Jedným z vyhotovení tejto autochladničky je aj podoba palubného baru. Jednoducho si ho umiestnite medzi predné sedadlá a všetko máte hneď po ruke. Ďalšou výhodou je nízka hmotnosť a možnosť výberu rôznych veľkostí a objemov. Vďaka príslušenstvu chladničku bezpečne upevníte a nemusíte sa obávať ani zákrut. Plusom je tiež nízka hmotnosť autochladničky a to, že nie citlivá na nakláňanie.

Nevýhodou je trošku vyššia spotreba elektrickej energie a nižší výkon chladenia.425_477_0_1417120784

Fungujú na kompresorovej technológii, pomocou ktorej dokážu chladiť až do -18 °C. Táto funkcia z nich robí pre termoelektrické chladničky veľkého konkurenta. Aj keď sú v porovnaní s nimi drahšie, túto investíciu určite neoľutujete. Využijete ich nielen v aute ale keďže bez napájania vydržia niekoľko hodín, sú ako stvorené na pikniky a pobyty v prírode.

Výhodou týchto chladničiek sú displeje, ktoré Vám umožnia kontrolovať nielen vnútornú teplotu ale aj stav batérie. Samozrejmosťou je bohaté príslušenstvo, čo z tejto chladničky urobí praktického pomocníka nielen na cestách, no aj pri prenášaní a pobyte v prírode. Už spomínaným plusom je hlboké chladenie, ktoré oceníte najmä na dlhších cestách, rovnako aj solárna prevádzka a necitlivosť na nakláňanie.

Ako nevýhoda sa môže javiť vyššia cena, no tu sa jednoducho oplatí investovať.

  • Absorpčná – hybridná autochladnička

Tieto zariadenia fungujú na princípe chemickej reakcie. S využitím čpavku sa prostredníctvom agregátu teplý vzduch vypudí von, zatiaľ čo studený zostáva uzavretý v nádobe a priebežne sa ochladzuje. Tento proces sa neustále opakuje a tak absorpčné autochladničky zabezpečujú chladenie obsahu.

Výhodou je možnosť napojenia na elektrickú sieť alebo plyn, podľa toho, čo Vám viac vyhovuje. Určite oceníte aj to, že sú tiché a šetrné k životnému prostrediu.

Nevýhodou je vysoká spotreba elektrického prúdu a fakt, že ak nebude autochladnička vo vodorovnej polohe, bude mať nižší výkon.330_477_0_1417120765

Tieto autochladničky môžu na prvý pohľad pripomínať dobré známe klasické chladničky s chladiacimi boxmi. Spoločným znakom je to, že fungujú bez napájania na akúkoľvek sieť. No tu sa podobnosť aj končí. Súčasná technológia je oveľa prepracovanejšia a modernejšia. Pred tým, než budete autochladničku používať ju uložte na tmavé a chladné miesto, rovnako predtým zachlaďte aj potraviny, ktoré do nej chcete počas cesty uložiť. Vďaka kvalitnej izolácii Vám potom vydržia potraviny v chlade aj niekoľko dní.

Výhodou je to, že nie sú závislé na žiadnom zdroji energie a vy sa nemusíte obávať, že ju nebudete mať kde nabiť.

To, čo je výhodou, môže byť v istom smere aj nevýhodou. A teda fakt, že na fungovanie nepotrebujú žiadny zdroj energie. Pri nesprávnom použití nemusia potraviny ostať čerstvé. Malý mínus je aj za prípravu na použitie – niekoľkohodinové umiestnenie v chlade a tme, teda nemôžete ju kedykoľvek naložiť a vyraziť.

Ako sme v úvode spomínali, najprv si musíte ujasniť, na čo autochladničku potrebujete a aké zdroje napájania budete mať k dispozícii. Samozrejme, rozhoduje aj cena a výkon, no netreba zabúdať, že investícia do kvality je v tomto prípade žiaduca. Veríme, že predchádzajúce informácie boli pre Vás prínosné a vybrať si tú pravú autochladničku od Dometicu bude pre Vás omnoho ľahšie!