Od potítka k nadčasovej fazóne

Košeľa ako spodné prádlo

Na prvé zamyslenie by sa mohlo zdať, že košeľa je odveká súčasť ľudského oblečenia. Sme na ňu zvyknutí, je to klasický kúsok, ktorý si obliekame „na istotu“, pretože ním nič nepokazíme. Pravdou je, že až do 18.storočia bola (zásadne biela) košeľa spodným prádlom. Keďže voda sa musela vláčiť pracne vedrami, a naplniť kaďu na kúpanie nebolo len tak, a zároveň vrchné oblečenie liezlo značne do mešca, fungovala košeľa proste ako potítko* (podľa môjho skromného názoru Vám na prepotenie tej dnešnej stačí už len predstava tých vrstiev odevov v kombinácii s predstavou horúceho talianskeho renesančného leta).

kd-56l

Dámska štafeta

Ešte aj po vystavení košele na obdiv sťaby vrchného odevu ubehlo veľa vody, kým sa obdobným krokom v móde mohli popýšiť aj ženy.  Vzali ju do parády až od 30. rokov 20. storočia, ale nepochybujem, že jej odvtedy vdýchli nepomerne viac foriem než muži od začiatku jej existencie.

Paloma blanca

Zaujímavé je, že napriek omračujúcej škále variácií na téma „dámska košeľa“ si prvenstvo drží klasický, pôvodne pánsky strih čistej, bielej farby. Akoby bola biela košeľa nositeľom nejakej tajnej správy či signálu o osobnosti majiteľa...alebo možno majiteľovi nejakú dôležitú črtu prepožičiava. Akoby sa do bielej košele, obzvlášť do tej dámskej, muselo dorásť, dozrieť.

Focus detailus

Novinkou v dnešných „košeľových“ trendoch sú vyhrnuté rukávy – automaticky už pri kúpe košele hľadáme vovnútri rukáva pútko s gombíkom. Vzhľadom na to, že vyhrnuté rukávy na košeli boli dlho znakom manuálne pracujúcich robotníkov, natíska sa otázka, čože si to naša kancelárska generácia podvedome dokazuje. Každopádne, keď opustíme nebezpečné vody odevnej psychoanalýzy, môžeme aspoň pripustiť, že vyhrnuté manžety ponúkajú utešený nový priestor pre sebarealizáciu textilných dizajnérov. Samozrejme je žiadúce, aby premyslenosť manžety dopĺňala precíznosť aj v ostatných detailoch, pretože čím nadčasovejší a čistejší kus odevu volíte, tým viac je jeho najdôležitejšou ozdobou kvalitné spracovanie. Na webe www.panskaelegancia.sk sa môžete inšpirovať, ako sa prenáša exkluzivita pánskych košieľ aj na tie dámske.