Trápi vás hmla v očiach? Možno ide o šedý zákal

Zakalenie či zahmlenie vyvíjajúce sa v zdravej čistej šošovke môže okrem iného spôsobiť až úplnú stratu zraku. Nemusí tomu tak byť vždy, stačí sa s tým popasovať. Veď operácia katarakty je najčastejším chirurgickým zákrokom na svete.

Katarakta - čo to je?

Katarakta alebo sivý zákal je zakalenie šošovky oka, ktorá je v zdravom stave priehľadná. Očnej šošovke potom bráni dobre zaostrovať svetlo na sietnicu, čoho výsledkom je strata videnia. Šedý zákal najčastejšie postihuje osoby staršie ako 55 rokov, no neraz sa objaví aj u mladších osôb a dokonca i detí.

Príčina je jasná

Za zakalenie očnej šošovky zodpovedajú rôzne chemické premeny vnútri očí. Tie môže zapríčiniť vysoký vek, dedičnosť, rôzne zranenia či choroby. Rovnako tomu prispeje nadmerné vystavovanie sa ultrafialovému či infračervenému svetlu, ako aj cigaretovému dymu. Určite nepomáhajú ani rôzne druhy liečiv, ktoré tiež patria k rizikovým faktorom šedého zákalu. Katarakta sa najčastejšie vyvíja v obidvoch očiach naraz, no môže ísť o rozdielne stupne.

Spoznajte sivý zákal skôr

Vznik katarakty spoľahlivo určí, pochopiteľne, len očný lekár pri vyšetrení zraku. Existujú však príznaky, ktoré šedý zákal môžu naznačovať a ktoré môžu byť impulzom na preventívnu očnú prehliadku. K nim patrí napríklad hmlisté alebo rozmazané videnie a farby sa môžu zdať žlté, tiež tiene alebo tmavé škvrny, ktoré pôsobia, akoby sa hýbali spolu s okom. Kvôli rastúcej hustote šošovky je možná krátkozrakosť. Sprevádzajúcimi znakmi katarakty môže byť aj zdvojené videnie, klesanie farebného videnia i väčšia citlivosť na svetlo, predovšetkým v noci.

Len operácia, nič iné nepomôže

Samozrejme, lekár vám môže predpísať kvapky, ktoré by mali proces spomaliť, no jediným naozaj účinným spôsobom ako sa zbaviť šedého zákalu je operácia. Netreba sa však báť, tento chirurgický zákrok je pomerne nekomplikovaný a má vysokú úspešnosť.

 

Foto: Bigstockphoto