Niektoré vynálezy sú skutočne geniálne. Pomáhajú ľuďom v tom, aby si zaslúžili nálepku pánov tvorstva. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je to jednoduchý nápad, jeho prevedenie do praxe stálo tisícky hodín. Zoberte si len takého Thomasa Edisona a jeho tím, funkčnú žiarovku stvoril až na 3000. pokus. Dovtedy sa mu to nepodarilo ani raz. A to chce obrovskú dávku sebazaprenia, aby sa nevzdal ani po 2000. neúspešnom pokuse. Spoznajte ako funguje vojenské nočné videnie a termovízia.
Nočné videnie a jeho princíp
Každý, ktor videl nejaký akčný či vojnový film, videl nočné videnie v akcii. Ak si neviete spomenúť, tak to sú tie okuláre, ktoré si sklopíte na oči a na zelenom pozadí vidíte okolie v jeho svetlejších odtieňoch. Na akom princípe funguje? Okulár nočného videnia zbiera infračervené žiarenie, ktoré nie je viditeľné ľudským okom, mení ho na elektrónový signál, ktorý posiela do elektrooptického meniča. Ten tento elektrónový signál spracuje a spracovaný ho posiela do okulárov, v ktorých sa vám zobrazuje to, čo sa odohráva v tme. Istotne sa pýtate, prečo každého nočné videnie pracuje so zelenou farbou. Odpoveď je jednoduchá, je to kvôli ľudskému oku, ktoré dokáže spracovať najviac odtieňov práve v zelenej farbe. Takže je to z čisto pragmatických dôvodov.
Ako funguje termovízia
Dnešná termovízia funguje na podobnom princípe ako nočné videnie. Okulár tiež zbiera informácie o infračervenom žiarení a teplote prostredia, informácie odtiaľ posiela do meniča, ktorý ich zmení na farebný obraz. Každá teplota má priradenú svoju farbu – biela farba je najhorúcejšia a čierna farba je najchladnejšia. Vďaka tomuto prístroju dokážete pri pátraní odhaliť človeka v lese alebo ohnisko požiaru v horiacom dome. Ide o pomerne jednoduchý princíp, no jeho zostrojenie bolo nesmierne náročné a vyžadovalo si obrovské vedomosti. My, bežní používatelia, si môžeme vychutnávať výhody týchto prístrojov bez toho, aby sme sa museli trápiť ich zostrojením.