Chcete cestovné poistenie? Na výber máte krátkodobé aj celoročné - na čo hľadieť?

Je obdobie začínajúcich sa lyžovačiek, kedy sa ľudia po sviatkoch vyberajú na hory. No nielen zasnežené kopce v Rakúsku, Švajčiarsku či Taliansku budú brázdiť Slováci, niektorí zvolia radšej teplo v Thajsku, na  Seychellách, Maldivách či dokonca v Austrálii. Pred každou cestou na dovolenku ale treba okrem batožiny myslieť aj na jednu veľmi dôležitú vec - poistenie. Ako si ho vybrať a na čo pritom hľadieť?

Krátkodobé poistenie je vhodné pre klasických dovolenkárov

Ak sa chystáte na dovolenku s obmedzeným počtom dní (máte teda zaplatený pobyt na istú dobu, či letenku aj s dátumom spiatočnej cesty), je dobré zaplatiť si krátkodobé cestovné poistenie. Keď si zadáte do internetového vyhľadávača cestovné poistenie na porovnanie, nájdete rôzne ponuky a tiež kalkulačky, ktoré vám vyhodia cenu poistenia po zadaní rozličných parametrov.

Povedzme, že hľadáte cestovné poistenie so športovými aktivitami a pridáte si aj záchrannú službu, lebo idete lyžovať alebo robiť ski alpinizmus. Ceny v rôznych poisťovniach vás na štyri dni (predĺžený víkend) vyjdú od 5 do 12 eur, takže rozptyl je veľký. Zvážte si preto, u koho sa poistíte a najmä, čo si poistíte. Cena poistky závisí aj od poskytovania asistenčných služieb tá najlacnejšia ponuka často neponúka asistenčné služby a to pocítite až vtedy, keď sa vám niečo stane a vy musíte riešiť nepríjemné situácie.

Čo zahŕňa krátkodobé cestovné postenie?

Ako aj u iných produktov, aj tu je v ponuke viacero balíkov poistenia, ktoré závisia od lokality a od rozsahu poistených udalostí. Poistenie zdravotných nákladov v zahraničí máte automaticky vo všetkých, a to aj v balíku pre Európu či pre celý svet. Potom sa už položky rozširujú s danými balíkmi.

V lepšom balíku pre Európu už nájdete aj poistenie úrazu, odcudzenia cestovných dokladov či batožiny. Ten najvyšší balík pre starý kontinent už zahŕňa aj právne služby, poistenie zodpovednosti za škodu či technickú pomoc.

A napokon je balík pre celý svet, ktorý zahŕňa úplne všetky typy poistenia, samozrejme je aj finančne najnáročnejší, ale zároveň vám dáva pocit spokojnosti a dobrý spánok počas celej dovolenky. Ale pozor – technická pomoc tu už nemusí byť pravidlom, poisťovne ju totiž často limitujú len na Európu, lebo v rôznych krajinách tretieho sveta mimo Európy sa táto služba jednoducho nedá garantovať.

Celoročné poistenie je výhodné pre pravidelných cestovateľov

Ak ste človek, ktorý pravidelne jazdí do zahraničia, napríklad aj na služobné cesty, nielen na dovolenky, potom je pre vás lepšia alternatíva celoročné cestovné poistenie. To si nemusíte povinne uzatvárať od prvého januára až do Silvestra, môžete ho uzavrieť kedykoľvek cez rok a od dňa uzavretia sa vám ráta jeden rok. Výhodou u niektorých poisťovní je to, že súčasťou krytia tohto poistenia je aj poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby na Slovensku, a to až do limitu 10 000 eur. Týka sa všetkých významných slovenských hôr, vrátanie Tatier, Fatry, Beskýd, Pienín či Slovenského raja.

Čo zahŕňa krátkodobé poistenie?

Aj tu je delenie na Európu a svet a tiež viacero balíkov, ktoré poisťovne ponúkajú. Poistenie liečebných nákladov v zahraničí je aj tu vo všetkých balíkoch. Okrem elementárneho poistenia nájdete v tých ďalších balíkoch poistenie proti úrazu (dokonca aj proti útoku žraloka, ak ste napríklad v spomínanej Austrálii), tiež zodpovednosť za škodu či stratu dokladov.

Tie najlepšie vybavené balíky už potom obsahujú aj poistenie oneskorenia letu (v tomto prípade je to náhrada za stravu a hygienické potreby), stornovania cesty, právne služby, či dokonca kaucie (neplatí v Severnej Amerike) a v Európe vám poisťovňa dokáže poskytnúť aj technickú pomoc. V prípade meškania batožiny vám dokonca niektoré poisťovne ponúknu aj zabezpečenie nevyhnutných nákladov na náhradné osobné potreby a oblečenie.

V najvyšších balíkoch môžete nájsť aj poistenie nákladov na opatrovníka, čo nie je zrovna bežná vec – čo teda obsahuje? V prípade hospitalizácie v zahraničí, kedy vám váš zdravotný stav nedovolí prevoz domov na Slovensko, poisťovňa môže uhradiť jednému rodinnému príslušníkovi (alebo inej určenej osobe, teda opatrovníkovi) cestovné náklady spolu s ďalšími nákladmi (strava, ubytovanie na mieste, kde ste hospitalizovaný) a môžete tak mať v zahraničí svojho blízkeho opatrovníka (napríklad manžela, manželku, deti, alebo rodiča).